PublikacjeRok 2020 dla start-upów

4 stycznia, 2021

Według raportu Startup Poland „Polskie Startupy 2020. Covid Edition”, którego głównym celem była analiza sytuacji polskich start-upów w trakcie trwania pandemii, 66% nowych spółek nie poczuło wpływu pandemii na ich działalność, albo nawet na niej skorzystało.
6% zwolniło pracowników,
a 80% zamierza utrzymać zatrudnienie, lub nawet powiększać zespoły.
W porównaniu z globalnymi rynkami to bardzo dobry wynik – według innego „Covidowego” raportu – międzynarodowej organizacji „Startup Genome”, zwalnia lub redukuje etaty 67% globalnych start-upów. Czy nasz ekosystem przeszedł przez kryzys bez szwanku?
Start-upy medtech
To był zdecydowanie rok sektora medtech. Firmy, działające w ramach tej dziedziny zanotowały rekordowe wzrosty. W szczególności jeśli chodzi o start-upy które opracowywały telemedyczne rozwiązania, to one skorzystały na znacznym wzroście zainteresowania zdalnymi poradami.
Wśród nich było m.in. Jutro Medical. Spółka, która proponuje w pierwszej kolejności swoim pacjentom konsultacje na czacie lub wideo stawiając na telemedycynę od początku swojego istnienia.
Jutro Medical automatyzuje większość procesów operacyjnych, odciążając lekarzy.
Z kolei Biotts  - tworzy autorskie nośniki leków, pozwalające leczniczym substancjom przenikać przez skórę szybko i bezboleśnie. Firma uzyskała finansową pomoc od Montis Capital .Należy zaznaczyć, że do inwestycji doszło w środku pandemii.
Infermedica to start-up, który był powodem kolejnych inwestycji w dziedzinie medtech rozwija narzędzia wspierające analizę informacji i podejmowanie decyzji przez lekarzy, a firmę wsparły Karma Ventures, Dreamit Ventures, Inovo Venture Partners, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Heal Capital.
Inna potężna inwestycja w medtech to 25 mln. złotych, które trafiło do Infermedica. Narzędzie rozwijane przez ten start-up wspiera analizę informacji i podejmowanie decyzji przez lekarzy, a firmę wsparły Karma Ventures, Dreamit Ventures, Inovo Venture Partners, Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju oraz Heal Capital. Rozwiązania medtechowe odciążające system ochrony zdrowia zdecydowanie wygrywały ten rok.
Wiele branży zaangażowało się w pomoc lekarzom i poszkodowanym przez COVID-19. Firmy które zajmują się drukiem 3D w ramach akcji „Drukarze dla Szpitali” konstuowali przyłbice i adaptery do respiratorów – w akcję zaaranżowały się np. Zortrax czy Centralny Dom Technologii, a producent materiałów do druku 3D, Fiberlogy, przekazał na ten cel ponad 450 kg. materiałów, które pozwoliły wykonać 10 tys. masek.
Działanie w ramach akacji „ Drukarze dla Szpitali” zapoczątkowało, że zaczęto poważniej podchodzić do traktowanie druku 3D.
fintech, gry i e-commerce
Zgodnie z raportem Startup Poland żadna z badanych firm która zajmuje się cyberbezpieczeństwem, grami i e-sportem nie zgłosiła kłopotów w związku z pandemią.
Co piąta firma w Polsce powiększyłą w tym roku wydatki na bezpieczeństwo, a na rynek wyczekiwani są specjaliści i nowe rozwiązania. Takim specjalistą jest Nethone. Firma, która za pomocą analizy danych klienta chroni konta internetowe przed przejęciem i oszustwami w 2020 r.
Branże, które wzrosły w czasie 2020 r. to m.in. e-commerce. Zgodnie z danymi podczas pierwszego lockdownu 20% Polaków po raz pierwszy zrobiło zakupy przez internet. Z badań wynika, że duża część konsumentów stwierdziła, że będzie częściej robić zakupy przez Internet.
Co piąty polski sklep internetowy, w kwietniu, w głównej fazie pandemii, zanotował przychody sklepów na platformie o 122% wyższe niż w kwietniu 2019 r.

POLECAMY:

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z artykułem:

https://startup.pfr.pl/pl/aktualnosci/rok-2020-dla-start-upow/?utm_source=facebook&utm_medium=link&utm_campaign=fanpage

https://kcr.org.pl/wp-content/uploads/2020/06/restrukturyzacja-logo-01.png

SIERADZ

ul. Jana Pawła II 12/49-50
+48 43 827 30 00

Obserwuj Nas:

FILIA WARSZAWA

ul. Bartycka 24b lok. 84
ul. Cybernetyki 19b
kom. 602 199 357

FILIA ŁÓDŹ

Al. T. Kościuszki 99 lok. 1 U 90 – 441 Łódź

KONSULTACJE

Krajowe Centrum
Restrukturyzacji

Copyright © KCR 2020

Translate »